Анотация
Том 2 на предстанителния колективен труд "Македония: история и култура от древността до днес" разглежда в пет части миналото на областта след 1944 г., въпроси на нейното езикознание и етнология и мястото й във важни пластове на българската култура.
Многообразният подход на различни автори анализира политиката на следвоенна Народна република България по Македонския въпрос, бежанските македонски организации в нея, македонизма в Югославия, живота в Беломорска Македония, македонските политически/патриотични организации в чужбина, двустранните отношения на България с Р (Северна) Македония през 1991 - 2021 г. Втората част включва изследвания в областта на езикознанието с акцент върху българските говори и хидронимията в Източна и Южна Македония, докато в третата са приложени обобщаващи етноложки проучвания за елементи от българската традиционна народна култура, която преобладава в областта - празничен календар, музика и танци, традиции и обичаи, местни носии и т.н. Четвъртият раздел представя Македония в българската художествена литература - в изобразителното изкуство и в киното от XIX-XX в. В последната част - "Благотворителност и памет" - читателят може да се запознае с българските военни отличия, свързани с Македония, както и с благодетелите и благотворителните фондове и фондации, имащи отношение към нея.
Том 2 предлага познание за Македония през призмата на различни хуманитарни и социални науки, показва българската национална памет за областта и за културата и живота на македонските българи.